Portal - Podegrodzie
polski Strona główna / 2018_2019 / MAZUREK DĄBROWSKIEGO” NA CZTERYSTA GŁOSÓW
Sobota - 28 maja 2022 Augustyna, Ingi, Jaromira      "Miłość nie potępia - miłośc oczyszcza i dźwiga". Henryk Ibsen - - - Zespół Szkół Podstawowo i Gimnazjalnych - - -
- menu
- Patron szkoły
- Małe Podegrodzie
- Księga gości
- KING - czasopismo
- Pedagog szkolny
- 2016-2017 GIM
- 2017-2018
- 2018_2019
- 2019-2020
- wyszukiwarka

„MAZUREK DĄBROWSKIEGO”  NA CZTERYSTA GŁOSÓW

Piątek 9 listopada 2018r. był niezwykle uroczystym dniem w Szkole Podstawowej im. Św. Ojca Stanisława Papczyńskiego  w Podegrodziu. Obfitował w wiele niecodziennych wydarzeń w ramach szkolnych obchodów jubileuszu 100-lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę.
Aby nadać jeszcze większej rangi wydarzeniom, całą społeczność szkolną obowiązywał strój galowy z przypiętymi biało-czerwonymi, samodzielnie wykonanymi, kotylionami.
Uroczystość rozpoczęliśmy od obejrzenia niezwykłego widowiska prezentującego pokrótce ważnych bohaterów z historii naszego państwa począwszy od czasów Mieszka I, aż po współczesność z marszałkiem Józefem Piłsudskim na czele. Szukaliśmy wzorów i ideałów, w dążeniu Polaków do Niepodległości, na których moglibyśmy się dzisiaj wzorować.
Podczas widowiska śpiewaliśmy przy dźwiękach kapeli „Małego Podegrodzia” ważne dla Polaka-patrioty pieśni i piosenki. Dziewczęta z klasy VII „b” zaprezentowały taniec z flagami, a aktorzy w kostiumach z poszczególnych epok, deklamowali patriotyczne wiersze. Całość akademii opierała się wyłącznie na muzyce polskich kompozytorów i tekstach rodzimych poetów. Były momenty, gdy niektórzy nauczyciele dyskretnie ocierali łzę wzruszenia w trakcie oglądanego widowiska.
Kolejnym punktem obchodów był „Przegląd Polskiej Pieśni Patriotycznej”. Chętni uczniowie solo zaśpiewali wybrane przez siebie piosenki patriotyczne. Publiczność była oczarowana tym, że zaprezentowali się w historycznych kostiumach, strojach z wybranej epoki.
Następnie wyruszyliśmy w „Marsz Niepodległościowy”. Przebiegał on w następującym porządku: pani Dyrektor Szkoły wraz z przewodniczącą, sztandary SP i Gimnazjum, bohaterowie z widowiska, czyli m.in. Mieszko I, Władysław Jagiełło, Jan III Sobieski, św. Ojciec Stanisław Papczyński, Fryderyk Chopin, Jan Paweł II. A za nimi 400-osobowa społeczność  szkolna obejmująca uczniów i nauczycieli, którzy wznosili w górę własnoręcznie wykonane chorągiewki. Biało-czerwony marsz przeszedł ulicami Podegrodzia wprawiając w zachwyt mijających nas kierowców i mieszkańców. I nic dziwnego, gdyż był to pierwszy marsz o takiej skali w historii naszej szkoły. Przystanek na naszej drodze stanowiło nawiedzenie podegrodzkiego kościoła. Modlitwę za Ojczyznę poprowadził ks. katecheta Kamil Pawlik akcentując znaczenie dla naszego narodu wstawiennictwa Maryi Królowej Polski. Na kościelnych schodach wykonaliśmy pamiątkowe zdjęcia grupowe.
Punktualnie o godzinie 11.11 przed Szkołą Podstawową w Podegrodziu odśpiewaliśmy cały „Hymn Polski” włączając się do akcji zorganizowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej -  „Rekord dla Niepodległej”. Dzięki uprzejmości dyrektora GOK w Podegrodziu zapewniono sprzęt nagłośnieniowy, w związku z tym nasz śpiew roznosił się po całej miejscowości. Podczas całego dnia panował podniosły i uroczysty nastrój. Powyższe uroczystości przygotowały panie nauczycielki: Teresa Kulak, Małgorzata Liber i Beata Zagórowska.

ZAPROSZENIE
W CZWARTEK 15 LISTOPADA 2018r.O GODZ. 17.00 W SALI GOK ZOSTANIE WYSTAWIONE WIDOWISKO „JESZCZE POLSKA NIE ZGINĘŁA”, KTÓRE PREZENTOWALIŚMY NA PIĄTKOWYCH OBCHODACH SZKOLNYCH.
SERDECZNIE ZAPRASZAMY RODZICÓW ORAZ MIESZKAŃCÓW PODEGRODZIA.
                                                                                    NAUCZYCIELE I UCZNIOWIE


© Wszelkie prawa zastrzezone     INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: IAP