Portal - Podegrodzie
polski Strona główna / 2018_2019 / Spotkanie z pisarzem
Sobota - 28 maja 2022 Augustyna, Ingi, Jaromira      "Miłość nie potępia - miłośc oczyszcza i dźwiga". Henryk Ibsen - - - Zespół Szkół Podstawowo i Gimnazjalnych - - -
- menu
- Patron szkoły
- Małe Podegrodzie
- Księga gości
- KING - czasopismo
- Pedagog szkolny
- 2016-2017 GIM
- 2017-2018
- 2018_2019
- 2019-2020
- wyszukiwarka

Klasy VIII na spotkaniu z pisarzem Kazimierzem Szymeczko

14 września br. klasy VIII SP udały się do Biblioteki Gminnej w Podegrodziu na spotkanie z pisarzem, autorem opowiadań dla dzieci i książek dla młodzieży – Kazimierzem Szymeczko.
Uczniowie przybyli do biblioteki pod opieką nauczycieli języka polskiego – pani Moniki Weremczuk i pani Małgorzaty Janur. Na początku spotkania pisarza przywitała kierownik biblioteki pani Maria Szewczyk, a następnie gość w kilku zdaniach przedstawił się. Pisarz mieszka i pracuje w Rudzie Śląskiej. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Śląskim. Jest laureatem międzynarodowego konkursu literackiego „Uwierz w siłę wyobraźni”. Jego powieść „Czworo i kości” otrzymała nominację do nagrody Książka Roku 2011, a powieść „Tetrus” – poruszająca problematykę niepełnosprawności - do nagrody Książka Roku 2015.

 W 2013 roku Kazimierz Szymeczko otrzymał tytuł AMBASADORA POLSZCZYZNY Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej za promowanie barwnej i poprawnej polszczyzny wśród najmłodszych. Polonista, którego pasją jest historia, opowiedział zaproszonym uczniom o swoich powieściach historycznych, w tym najbardziej znanej „A to historia”. Ta zabawna książka wprowadza młodego czytelnika w świat historii. O najważniejszych wydarzeniach w dziejach Polski i odkryciach w świecie opowiadają trzy mole książkowe: Historynek, Wierszynek i Militarek.
Młodzież dowiedziała się, że pisarz kocha historię, ale nie lubi szufladkowania i dlatego pisze dla różnych grup wiekowych i porusza różne tematy. Mówił, że pisarz musi mieć pomysły na książki i umieć je przelać na papier. „Staram się pisać tak, żeby czytelnikom i sobie sprawić jak najwięcej przyjemności. Bez względu na powagę tematu staram się pisać lekko, zrozumiale i z poczuciem humoru” – powiedział. Kazimierz Szymeczko nawiązał doskonały kontakt z uczestnikami spotkania. Uczniowie zadawali pytania, a mieli ich mnóstwo. Pytali gościa m.in. o to, ile książek napisał, skąd czerpie pomysły, jakie książki sam lubi czytać, czy trudno jest pisać dla dzieci, a także o to, czy da się utrzymać się z pracy pisarza. Na zakończenie można było zakupić książki autora i poprosić o imienną dedykację.

 

 

 

© Wszelkie prawa zastrzezone     INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: IAP