Portal - Podegrodzie
polski Strona główna / 2017-2018 / Laureaci konkursu historycznego w Warszawie
Sobota - 28 maja 2022 Augustyna, Ingi, Jaromira      "Miłość nie potępia - miłośc oczyszcza i dźwiga". Henryk Ibsen - - - Zespół Szkół Podstawowo i Gimnazjalnych - - -
- menu
- Patron szkoły
- Małe Podegrodzie
- Księga gości
- KING - czasopismo
- Pedagog szkolny
- 2016-2017 GIM
- 2017-2018
- 2018_2019
- 2019-2020
- wyszukiwarka

Marek Bugno i Mateusz Żelasko- laureaci konkursu historycznego ”Konstytucja 3 Maja i  czasy stanisławowskie” – na wycieczce w Warszawie

 Konkurs kierowany był do uczniów 6 i 7 klas szkół podstawowych i klas gimnazjalnych z województwa małopolskiego. Honorowy Patronat nad wydarzeniem objął Marszałek Sejmu Marek Kuchciński .
 Celem konkursu jest m.in. kształtowanie świadomości i postaw patriotycznych młodego pokolenia poprzez upowszechnianie i pogłębianie wiedzy o okolicznościach uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
 Rywalizacja historyczna na szczeblu wojewódzkim zgromadziła bardzo wielu uczniów, a salę gimnastyczną Miejskiego Zespołu Szkół nr 4 po brzegi wypełniły ławki dla uczestników.
  W wydarzeniu udział wzięła także Barbara Nowak Małopolski Kurator Oświaty, a także współorganizatorzy: Radny Rady Miasta Adam Piechowicz i Radny Rady Powiatu Tomasz Płatek.
 Nasi uczniowie przygotowywani przez nauczycielki historii: Halinę Iwan i Teresę Kulak wygrali wycieczkę do Warszawy, którą organizowała pani Barbara Bartuś poseł na Sejm RP. Program wycieczki był bogaty i bardzo interesujący dla młodzieży.
W pierwszym dniu główną atrakcją było zwiedzanie Sejmu.Uczestników przyjął również wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, który wręczył laureatom dyplomy i nagrody. Nie zabrakło też wspólnych zdjęć wykonanych przy tej okazji, także w innych sytuacjach np. w galerii sali sejmowej. Organizatorzy zadbali o wspólny obiad w restauracji sejmowej.
 W dalszej kolejności zwiedzania uczniowie zobaczyli Muzeum bł. Ks. Jerzego Popiełuszki. Program pierwszego dnia zamknął się pobytem w Centrum Nauki Kopernik. Młodzi ludzie fascynowali się wieloma urządzeniami - większość była tupo raz pierwszy.
 Po noclegu i smacznym śniadaniu w Domu Rekolekcyjnym uczniowie zwiedzili Muzeum Wojska Polskiego, gdzie przewodnik przybliżył historię polskiego oręża. Padało też wiele pytań ze strony uczestników dotyczących zamieszczonych eksponatów. Mimo upalnej pogody nie zabrakło chętnych do zwiedzenia wystawy plenerowej, ukazującej samoloty, armaty, działa i inny sprzęt wojskowy.
 Po obiedzie uczestnicy wycieczki udali się na Cmentarz Powązkowski,gdzie przewodnik przedstawił losy uczestników Powstania Warszawskiego, Żołnierzy Wyklętych. Udali się również pod pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej.
 Następnym punktem wycieczki było zwiedzanie z przewodnikiem starówki warszawskiej, Belwederu, a także Łazienek. Około godz. 21 autokar z uczestnikami udał się w drogę powrotną.
 Uczniowie byli zadowoleni z pobytu w Warszawie. Pilotkami wycieczki były panie z biura poselskiego w Gorlicach, które zadbały o wszystko perfekcyjnie. Na pytanie opiekunki grupy Teresy Kulak o wrażenia z wycieczki Mateusz Żelasko odpowiedział, że zaraz po powrocie rozpoczyna przygotowania do kolejnego etapu, aby móc wziąć udział w takiej świetnej wycieczce.

© Wszelkie prawa zastrzezone     INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: IAP