Portal - Podegrodzie
polski Strona główna / 2017-2018 / Dzień Patrona Szkoły
Niedziela - 22 maja 2022 Emila, Heleny, Romy      "Największą satysfakcją w życiu jest świadomość, że się nikogo nie skrzywdziło". Anyfanes - - - Zespół Szkół Podstawowo i Gimnazjalnych - - -
- menu
- Patron szkoły
- Małe Podegrodzie
- Księga gości
- KING - czasopismo
- Pedagog szkolny
- 2016-2017 GIM
- 2017-2018
- 2018_2019
- 2019-2020
- wyszukiwarka

Kolorowo, radośnie i z ludowym przytupem
Dzień Patrona w SP w Podegrodziu


18 maja br. w  Szkole Podstawowej im. św. Ojca Stanisława Papczyńskiego  w Podegrodziu obchodzono Dzień Patrona Szkoły – tym razem kolorowo, radośnie i z ludowym przytupem.
Uroczystość wpisała się w obchody jubileuszu 100 – lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Spędziliśmy ten dzień w atmosferze kultury Lachów, której stolicą jest Podegrodzie. Wszystkich uczniów i nauczycieli obowiązywał strój lachowski lub jego stylizacja. Celem spotkania całej społeczności szkolnej była wspólna zabawa, odpoczynek oraz kultywowanie tradycji ludowych.

 
Uroczystość rozpoczęła się od mszy świętej w parafialnym kościele. Pieśniom kościelnym ku czci św. Stanisława Papczyńskiego akompaniowała kapela zespołu regionalnego „Małe Podegrodzie”. Po powrocie do szkoły uczniowie, nauczyciele  i zaproszeni goście – a wśród nich ks. proboszcz Józef Wałaszek,  zasłużeni podegrodzianie,  dyrektor Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu Robert Ślusarek – uczestniczyli   w przygotowanych atrakcjach.  Na hali sportowej zaprezentowano pokaz tańca regionalnego w wykonaniu Janiny Lorczyk i Józefa Korala. Ks. Mateusz Opolski przedstawił biografię patrona szkoły św. Ojca Stanisława Papczyńskiego. Rozegrano mecz w szmacianą piłkę nożną, a uczniowie doskonale bawili się w „zabawach dziecięcych z dawnych lat”. Pan dr Zenon Szewczyk poprowadził wykład na temat gwary podegrodzkiej, można było również pośpiewać w lachowskim karaoke. Wszyscy zgromadzeni obejrzeli również hafty, zdobienia charakterystyczne dla strojów podegrodzkich oraz pokaz mody ludowej obejmujący stroje powszednie jak i odświętne. Modelami byli uczniowie szkoły. Można było również wykonać pamiątkowe zdjęcie na tle izby przygotowanej przez Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu. Niewątpliwie dużą atrakcją była zagroda z prawdziwymi zwierzętami, które można było dotknąć, pogłaskać oraz kącik z podegrodzkim jadłem, gdzie królował smalczyk i kiszone ogórki. Nie mogło również zabraknąć wybornej jajecznicy i rewelacyjnych kołaczy.

 Poczęstunek przygotowali członkowie Stowarzyszenia Krzewienia Kultu Świętego Ojca Papczyńskiego. Wszystko smakowało wyśmienicie i doskonale komponowało się z klimatem uroczystości. Przy okazji dziękujemy im za pomoc i zaangażowanie, doceniając ich troskę o kultywowanie tradycji przez młode pokolenie. Uczniom formuła obchodów bardzo się spodobała. Nie kryli z tego powodu radości  i zadowolenia. Na zakończenie cała społeczność pozowała do zbiorowego zdjęcia przed szkołą. Zgromadziło się około czterystu pięćdziesięciu osób – ustanowiono tym rekord szkoły w ilości ubranych po podegrodzku osób w jednym momencie.  
      
Takie obchody Dnia Patrona uświadomiły uczniom, że żyją w bardzo ciekawym miejscu świata, z którego warto być dumnym, a znajomość historii i tradycji Lachów Podegrodzkich powinny być wartością kultywowaną w każdej rodzinie.


Pomysłodawca wydarzenia – nauczyciel Małgorzata Liber
Współpracownicy – Alina Mrozek, Magdalena Śledź
Partnerzy wydarzenia:
Stowarzyszenie Krzewienia Kultu Świętego Ojca Papczyńskiego
MUZEUM OKRĘGOWE w Nowym Sączu
Rada Rodziców Szkoły Podstawowej w Podegrodziu
Parafia Rzymsko- Katolicka p.w. św. Jakuba Apostoła Starszego w Podegrodziu
GOK Podegrodzie


fotorelacja: p.Magdalena Śledź, Martyna Kasprzycka, Karolina Maciuszek KF

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

© Wszelkie prawa zastrzezone     INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: IAP