Portal - Podegrodzie
polski Strona główna / 2016-2017 GIM / Bliżej Książki - zakończenie projektu
Sobota - 28 maja 2022 Augustyna, Ingi, Jaromira      "Miłość nie potępia - miłośc oczyszcza i dźwiga". Henryk Ibsen - - - Zespół Szkół Podstawowo i Gimnazjalnych - - -
- menu
- Patron szkoły
- Małe Podegrodzie
- Księga gości
- KING - czasopismo
- Pedagog szkolny
- 2016-2017 GIM
- 2017-2018
- 2018_2019
- 2019-2020
- wyszukiwarka

Bliżej książki – uczniowie klas II zachęcają do czytania!


Dzień 22 maja stał się Świętem Książki w naszej szkole. Uczniowie klas II publicznie prezentowali efekty działań podjętych w ramach realizacji projektu edukacyjnego „Bliżej książki”. Projekt powstał z potrzeby propagowania czytelnictwa wśród młodzieży gimnazjum.
Zaproszenie do udziału w prezentacji przyjęły dwie panie bibliotekarki – Kierownik Biblioteki Gminnej w Podegrodziu – pani Maria Szewczyk oraz długoletnia bibliotekarka w naszej szkole, pozostająca już na emeryturze – pani Zofia Sułkowska.
Uczniowie poszczególnych klas uczestniczyli  w artystycznej części oficjalnej – przygotowanej przez bibliotekę. Dużym zainteresowaniem cieszył się przygotowany konkurs „Kocham Cię, książko” prowadzony przez Grzegorza Szablę, w którym zwyciężyła drużyna chłopców. Pytania dotyczyły rozległej wiedzy na temat książek i czytelnictwa w naszej szkole.
Następnie uczniowie obejrzeli krótki film o dziejach książki. O tym, jak ważne jest czytanie, przypomnieli znani aktorzy, artyści, dziennikarze, sportowcy, którzy czytają swoim dzieciom. Wszystkim zgromadzonym zaprezentowano krótkie filmy, w których Henryk Sawka, Iwona Schymalla i Jurek Owsiak czytają swoim dzieciom. Wychowawcy klas II włączyli się również do akcji „Mądra szkoła czyta dzieciom” i każdy z nich przeczytał fragment wybranej lektury. Następnie uczniowie wzięli udział w prezentacjach przygotowanych minispektakli – były to fragmenty „Opowieści wigilijnej”, „Oskara i pani Róży” oraz „Małego Księcia”. Młodzi aktorzy świetnie poradzili sobie ze scenkami, z tremą - choć tym razem w rolę weszli uczniowie, których zwykle nie widzimy na scenie. Oglądaliśmy również reklamy książek przygotowane z wykorzystaniem nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych. Uwagę zwracały opracowane z wykorzystaniem technik plastycznych plakaty reklamowe wybranych lektur.

 

 Prezentacje zakończyli uczniowie, którzy odczytali recenzje książek.
W dalszej kolejności podsumowano dwa konkursy promujące czytelnictwo. Nasza szkoła uczestniczyła w Ogólnopolskim Konkursie Literatury Fantazy „Źródła Marzeń”. Cieszył się on dużym zainteresowaniem naszej młodzieży. Do I etapu – szkolnego przystąpiło 21 uczniów. Do II etapu – finałowego zakwalifikowały się Klaudia Seredyńska, Emilia Mamala, Jolanta Mrówka, które udały się do zamku w Gniewie (pomorskie). Dziewczyny zaprezentowały się rewelacyjnie, Klaudia zdobyła miejsce 4., natomiast Emilia miejsce 6. Gratulujemy! Wszystkim uczestnikom wręczono dyplomy udziału w konkursie.
Pani Monika Weremczuk podsumowała też szkolny konkurs „(Nad)iluzje – książki portret przewrotny”. Polegał on na zrobieniu zdjęcia, tzw. sleeveface’a  którego elementem jest okładka książki częściowo zasłaniająca fotografowaną osobę – w taki sposób, aby stanowiły spójną całość. Wpłynęło 6 zdjęć.
Nagrody otrzymali:
I miejsce - Katarzyna Wojnarowska z klasy 1c,
II miejsce – Klaudia Błaszczyk z 3b,
III miejsce – Natalia Błaszczyk z 3b.


Całość tego wydarzenia podsumowała Pani Dyrektor Krystyna Dąbrowska, która podziękowała za przygotowaną prezentację i podkreśliła, jak ważne jest kształtowanie dobrego nawyku czytania książek. Na zakończenie - w kąciku książek -  uczniowie zapoznawali się z nowościami książkowymi zakupionymi do naszej biblioteki, mogli też zabrać ulotki, informacje dotyczące wartości czytania. Znalazło się też coś słodkiego dla czytającego! Mogliśmy poczęstować się pysznymi ciastami przygotowanymi przez klasy II.


© Wszelkie prawa zastrzezone     INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: IAP